Údržba zahrad 

Údržba zahrad

Provádíme veškeré práce spojené s údržbou zahrady v Ostravě a okolí. Potřebujete vertikutaci trávníku, posekat trávník, ořezat stromy a keře nebo něco dalšího? Jsme profesionálové v oboru již mnoho let.

Vertikutace trávníku

Trávník se provzdušňuje pomocí vertikutátoru, který se svými noži zabořuje do půdy a vytahuje z trávního porostu mech a stařinu. Díky provzdušnění půdy se ke kořenům trávy dostane dostatek vzduch, vody, živin a tím se pěkně podpoří růst kořenového systému a trávník je hustější. Po vertikutaci trávníku je ideální přihnojení.


Hnojení trávníku

Aby byl trávník hustý, krásně zelený, odolný vůči sešlapávání a hlavně pro dobrý vývoj kořenového systému je důležité trávník přihnojit. Nejideálnější přihnojení je na začátku nové vegetační sezóny po vertikutaci trávníku, protože je trávník po zimě vysílený. Přihnojuje se po celou dobu vegetace a to buď krátkodobým a nebo dlouhodobým hnojivem s účinkem 2 - 3 měsíce.


Chemické odplevení trávníku

K odplevelení trávníku používáme selektivní herbicidy, které ničí dvouděložné rostliny. Je to nejúčinější metoda v boji proti plevelům, protože zahubí rostlinu i s kořeny. Nejlepší a nejúčinější doba aplikace postřiku je květen až červen


Sečení trávníku

Nejzákladnější a nejdůležitější práce při ošetřování trávníku. Sečení podporuje odnožování trávníku (růst do šířky) a potlačuje plevele v trávníku, které tam jsou nežádoucí.

Provádíme jednorázové i pravidelné sečení. K sečení používáme rotační sekačku se sběrem posečené trávy nebo s mulčováním. Je i možnost odvozu posečené trávy.


Řez a tvarování keřů a stromů

Řez ovocných keřů a stromů je velmi důležitý úkon, aby stromy a keře bohatě plodili a byly zdravé. Nejčastěji se řeže v zimním období a to je únor až březen. Samozřejmě záleží na počasí, kdy teplota při řezu by neměla klesnout pod -5°C a řezat můžeme až do počátku rašení. V tomto období řežeme nejčastěji jádroviny (jabloně a hrušně), ale také angrešty a rybízy. Peckoviny řežeme nejčastěji při rašení nebo po odkvětu a to z důvodu lepšího hojení ran a další termín pro řez peckovin je po sklizni. Větší rány je nejlepší zamazat štěpařským voskem nebo stromovým balzámem.

Řez a tvarování jehličnatých a listnatých keřů a stromů je jeden z nejběžnějších zásahu při péči o ně. Řezem ovlivňujeme zdravotní stav rostlin, rovnoměrnější růst, podporujeme kvetení a lepší prosvětlení a provzdušnění .Nejvhodnější období pro řez je únor a březen. Samozřejmě záleží na počasí, teplota při řezu by neměla klesnout pod -5°C. Dalším vhodným obdobím je červen až srpen.

Řez jehličnatých stromů se moc neprovádí. Výjimkou jsou thuje, cypřiše a tisy, které se vysazují do živých plotů, protože snáší řez dobře.

U listnatých stromů se v prvních letech provádí řez výchovný pro správné založení koruny. V dalších letech se odstraňují větve, které zahušťují korunu, nemocné, suché, poškozené a překážející větve (zasahující do cesty, k sousedům...).

U listnatých keřů se v prvních letech nic nemusí řezat. V průměru po 5 letech se začne dělat řez udržovací. Neměli bychom moc narušit přirozený tvar keře. Odstraňujeme suché, polámané a přestárle větve. Ty nám pak zase pěkně obrazí novými výhony a keř vypadá mladší a v dalším roce více kvete. Některé druhy keřů přímo vyžadují každoroční řez, protože kvetou na tzv. jednoleté dřevě.   


Údržba záhonů

Aby byl okrasný záhon stále krásny, tak je zapotřebí se o něj pravidelně starat, ať už se to týká jeho pletí, doplňování kůry nebo štěrku, přihnojování rostlin, výsadba nebo výměna rostlin, řez rostlin a nebo jeho zazimování. 


Drcení větví

Máme profesionální drtič větví. Využijte odpad z vašich stromů na maximum a z větví udělejte štěpku, kterou využijete na vaši zahradě a řeknete tak plevelu STOP.


Mulčování malotraktorem

Mulčování malotraktorem, co k tomu dodat. Přijedeme s našim traktůrkem a upravíme Vám trávník dle vašich představ, viz. fotka níže.

Potřebujete údržbu na zahradě?

Pravidelná jarní či podzimní údržba zahrady je téměř nutností, abyste měli krásnou zahradu. Ozvěte se nám buď telefonicky 721 824 315, nebo na e-mail info@zahradyfiala.cz